Abu Dhabi (Abu Zabi) - wakacje już od 2039 zł

Na wakacje: Abu Dhabi (Abu Zabi), Emiraty Arabskie

Przewodnik turystyczny: Emiraty Arabskie/ Dubaj i Abu Dhabi/ Emirat Abu Dhabi (Abu Zabi)/ Abu Dhabi (Abu Zabi)

Słonecznie
32°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
13 km/h337°
Abu Dhabi (Abu Zabi, Abu Dabi) stolica i główne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Położone na przybrzeżnej wyspie Abu Dabi w Zatoce Perskiej. Ta pełna nowoczesnych wieżowców metropolia i zarazem najbogatszy z emiratów jeszcze pół wieku temu była małą wioską. Nazwa Abu Zabi - czyli “Ojczyzna gazeli” pochodzi z czasów, kiedy wybrzeża Zatoki Perskiej przemierzały plemiona nomadów, czerpiąc dochody z hodowli wielbłądów i ochrony karawan przechodzących przez ich terytorium. Dziś to zielone miasto-ogród zatopione wśród piasków pustyni przyciąga co roku tysiące turystów spragnionych błękitnego morza, plaż z palmami, a także luksusu oferowanego prze tutejsze hotele.

Geografia i przyroda

Abu Dhabi jest stolica i drugim co do wielkości miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Leży na wyspie w kształcie litery T nad Zatoką Perską. W regionie panuje gorący i wilgotny klimat. Od czerwca do września jest gorąco. Średnia temperatura w lecie waha się między 36°C a 39°C, natomiast w miesiącach zimowych między 23°C a 26°C. Latem obserwuje się burze piaskowe, które ograniczają widoczność nawet do kilku metrów. Roczna suma opadów wynosi ok. 107 mm, a „pora deszczowa” występuje od grudnia do lutego (średnio 28 mm/miesiąc).

Historia

Początki osady Aby Dhabi sięgają 1761 roku. Założyła ją grupa nomadów, którzy poszukiwaniu gazel dotarli na wyspę gdzie zwierzęta miały swój wodopój. Stąd nazwa miasta Abu Zabi – Ojczyzna Gazeli. Plemiona nomadów żyły z hodowli wielbłądów i ochrony karawan przechodzących przez ich terytorium. W XVIII nomadowie stworzyli dwie konfederacje, a jedna z nich była Bani Yas. W 1790 roku siedziba konfederacji została przeniesiona do Abu Dhabi i obwarowana fortem, zwanym dzisiaj Al Husn. Bani Yas na początki XIX wieku podzielił się na dwie części i odłączył się od Dubaju. Wiek XX to upadek światowego rynku pereł. W 1958 roku została odkryta ropa naftowa, która przyniosła bogactwo dla regionu. W grudniu 1971 roku po wycofaniu się Brytyjczyków, Abu Dhabi stało się niezależną stolicą federacji emiratów.

Atrakcje

 • Fort Grande – najwyższy budynek na Bliskim Wschodzie.
 • Pałac Al.-Hosn – zwany Starym lub Białym Fortem, pochodzi z XIX wielu.
 • Zielone miasto – ogród – duma miasta, zielone miejsce w środku pustyni.
 • Stary Targ – można tam poczuć klimat dawnej osady.
 • Cultural Funationwystawa poświecona jest historii miasta i nomadów.
 • Women''s Craft Centre - wystawa wyrobów rzemiosła artystycznego.

Sport i plaże

 • Safari organizowane jest przez specjalne biura i wybrać się można tylko z przewodnikiem. Jest to niezapomniana przygoda oraz ciekawe doświadczenie.
 • Wybrzeże to raj dla płetwonurków, oprócz podmorskich raf koralowych i wielobarwnych rybek można pokusić się o zwierzanie podmorskich jaskiń.
 • Piaszczyste plaże zachęcają do odpoczynku.
 • Organizowane są rejsy statkiem wzdłuż wybrzeża. Oprócz łodzi można wypożyczyć inne sprzęty wodne jak narty wodne, skutery i deski windsurfingowe.
 • Zadowoleni powinni być amatorzy wędkowania - panują tutaj świetnie warunki do uprawiania tego sportu.

Gastronomia

W Abu Dhabi znajduje się wiele restauracji i barów które oferują kuchnie z całego świata. Można tam spróbować kuchni arabskiej, z Dalekiego Wschodu, Europy, Ameryki Łacińskiej oraz dania regionalne. Restauracje otwarte są z reguły od 19:00, natomiast w weekend należy pamiętać o zarezerwowaniu stolika. W Abu Dhabi można w niektórych restauracjach zjeść wieprzowinę, jest ona wyraźnie zaznaczona w menu i przygotowywana oddzielnie od innych potraw mięsnych.

Zakupy

Emiraty Arabskie określane są jako raj dla zakupoholików. W rejonie Khalidiya można nabyć wyroby arabskiego rzemiosła, a na Al-Nasr można kupić piękne dywany i arabskie pamiątki. Warto zwrócić na regionalne wyroby jak kosze czy poszewki na poduszki. Do najdroższych wyrobów należą te które zostały wykonane z sierści wielbłąda.

Życie nocne

W Abu Dhabi znajduje się wiele klubów i barów, zwłaszcza przy hotelach. Ze względu na dużą ilość imigrantów z różnych krajów można bardzo często usłyszeć koncerty zespołów latynoamerykańskich oraz hinduskich. Nie zapomniano także o turystach z zachodu i w wiele klubów zapewnia muzykę zachodnią. Restauracje i bary konkuruje ze sobą o klientów dzięki temu próbują urozmaicać życie nocne. Standarem w nocnych klubach są kabarety, festiwale jedzenia czy przestawienie sceniczne i koncertowe. W Abu Dhabi występowały największe gwiazdy show – biznesu, gwiazdy świata arabskiego i indyjskiego a najsłynniejsze teatry świata wystawiły tam swoje sztuki.
Od zgiełku i gwaru miasta można odpocząć na terenie licznych parków. Są to miejsca gdzie zarówno mieszkańcy jak i turyście spotykają się całymi rodzinami na pikniku. Do ważnych świąt obchodzonych w mieście należy Święto Narodowe 2 grudnia. Ulice są przystrojone a ludzie wychodzą na ulice by tańczyć i śpiewać. Drugim ważnym świętem jest objęcie tronu przez szejka Abu Zabi – Zayeda – 6 sierpnia.

Warto wiedzieć

 • Waluta – dirham (AED), 1 USD = 3,82 AED, 1 EUR = 5,25 AED, kurs z 10.08.2011
 • Wizy – obywatel Polski jest zobowiązany posiadać wizę. Wizy udzielane są osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy uzyska promesę w urzędzie imigracyjnym.
 • Czas – czas polski + 2 godziny w lecie, + 3 godziny w zimie.
 • Elektryczność – napięcie 220 V, mogą występować różnice pomiędzy końcówkami lub gniazdkami.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Abu Dhabi (Abu Zabi), Emiraty Arabskie - prognoza pogody

 • Słonecznie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  35%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  218°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  17:49
 • Słonecznie
  min.25°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  185°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  17:48
 • Słonecznie
  min.24°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  67°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  17:48
 • Słonecznie
  min.24°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  111°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  17:47
 • Słonecznie
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  139°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  17:46

Abu Dhabi (Abu Zabi) - klimat w Emiraty Arabskie