Dubaj City - wakacje już od 489 zł

Na wakacje: Dubaj City, Emiraty Arabskie

Przewodnik turystyczny: Emiraty Arabskie/ Dubaj i Abu Dhabi/ Emirat Dubaj/ Dubaj City

Słonecznie
38°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1001 hPa
Wiatr:
17 km/h280°
Miasto, które każdego dnia pokazuje swoje nowe oblicze. Harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością. Na słynnym targu przypraw, w wąskich przejściach pomiędzy straganami, roztacza się intensywny aromat goździków, kardamonu, cynamonu. Suszone owoce i orzechy można tu kupić na wagę prosto z płóciennych worków. Handlarze oferują towary sprowadzane ze wszystkich zakątków Bliskiego Wschodu. Tutaj znajduje się legendarny rynek złota (gold souk), ten drogocenny kruszec można tu kupić pod każdą postacią. Słynny meczet Jumeirach - jeden z największych w całych Emiratach łączący średniowieczną tradycję z nowoczesną islamską architekturą. Na specjalnie wybudowanej wyspie znajduję się najbardziej luksusowym hotelu na świecie - 7* Burj Al Arab.

Geografia i przyroda

Dubaj leży nad Zatoką Perską, na południowy-zachód od Sharjah i na północny-wschód od Abu Dhabi. Najcieplejszymi miesiącami, gdzie średnia temperatura wynosi 39°C, są lipiec i sierpień, natomiast najchłodniejszymi styczeń i luty – termometry pokazują ok. 23°C. W nocy temperatura powietrza w lipcu wynosi 29°C, a w styczniu 14°C. temperatura wody waha się od 21°C w lutym do 31°C w sierpniu.

Historia

W epoce brązu obecny Dubaj był jednym z ośrodków cywilizacji Magan. W 224 roku tamte tereny zostały zdobyte przez perską dynastię Sasnidów, jednak w VI wieku zostali oni wyparci przez Umayyadów. Oni jako pierwsi zakorzenili islam na tamtym obszarze. Z biegiem czasu coraz większą rolę zaczął odgrywać handel perłami, które wyławiano w niewielkiej odległości od wybrzeża. Panował handel wymienny z Chinami, skąd przywożono jedwab i porcelanę. Największy rozkwit handlu i żeglugi nastąpił między VIII a XIII wiekiem. Klan Bani Yas w XVIII wieku uzależnił Dubaj od Abu Dhabi aż do roku 1833, kiedy to dynastia Al Maktoum wyzwoliła Dubaj i od tego czasu stał się wolnym emiratem. Niesamowicie ważnym wydarzeniem dla regionu było odkrycie ropy w latach 60., która to pozwoliła na wzbogacenie się państwa. Podpisany przez szejka Rahida układ federacyjny w 1971 roku zapewnił Dubajowi wraz z Abu Dhbi dominującą rolę w nowo utworzonym państwie.

Atrakcje

 • Wielki Meczet – w Bur Dubai z 1900 r.
 • Meczet Jumeira
 • Zloty Souq – plac targowy gdzie handluje się złotem.
 • Heritage and Diving Village – domy poławiaczy pereł i rybaków.
 • Muzeum Dunajskie – wystawy przedstawiające historie emiratu.
 • Dom Szejka Saeed al-Maktouma - dom tradycyjnie zbudowany z koralowców.
 • Dzabal Ali – sztuczny półwysep w kształcie palmy.

Sport i plaże

 • W Dubaju wiele jest miejsc gdzie można pograć w kręgle.
 • Sporty wodne jak nurkowanie, pływanie, windsurfing są najczęściej wybieranymi przez turystów spotami. W związku z tym w Dubaju jest doskonale przygotowana baza dla tego typu wczasowiczów.
 • Dla wędkarzy którzy odwiedzają Dubaj również znajdzie się miejsce w którym mogą oddać się swojej pasji.
 • Dubaj stał się jednym z najlepszych miejsc do stworzenia pól golfowych we względu na pogodę i najwyższej klasy zaplecze.
 • Na środku pustyni można również pojeździć na nartach. Sztuczny stok znajduje się przy centrum handlowym Mall of the Emiratem.

Gastronomia

W Dubaju można zasmakować kuchni z całego świata, od Ameryki po Tajlandie, od Indii po Włochy. Każdy znajdzie coś co zaspokoi jego podniebienie i nie obciąży budżetu. Jedzenie w restauracja w Dubaju jest bardzo popularne dlatego w wielu miejscach jest głośno i gwarno. Warto spróbować tradycyjnych potrwa jak Shawrama – coś w rodzaju podawanego w Polsce kebaba czy grosa, czy Falafel – ciecierzyca wymieszana z przyprawami.

Zakupy

Emiraty Arabskie określane są jako raj dla zakupoholików. W samym mieście mieści się kilkanaście regionów handlowych m.in. Deira City Center i Burjuman Centre. Jak w każdym dużym mieście tak i w Dubaju nie brakuje domów i centrów handlowych. Złoty Rynek – jedna z wizytówek miasta – oferuje duży wybór antyków i wyrobów rzemiosła arabskiego.

Życie nocne

W Dubaju znajduje się wiele klubów i barów, zwłaszcza przy hotelach. Są one zamykane stosunkowo wcześnie, bo o 3:00 jednak na brak klientów nie mogą narzekać. Ze względu na dużą ilość imigrantów z różnych krajów można bardzo często usłyszeć koncerty zespołów latynoamerykańskich oraz hinduskich. Nie zapomniano także o turystach z zachodu i w wiele klubów zapewnia muzykę zachodnią. Restauracje i bary konkuruje ze sobą o klientów dzięki temu próbują urozmaicać życie nocne. Standarem w nocnych klubach są kabarety, festiwale jedzenia czy przestawienie sceniczne i koncertowe. W Dubaju występowały największe gwiazdy show – biznesu, gwiazdy świata arabskiego i indyjskiego a najsłynniejsze teatry świata wystawiły tam swoje sztuki.

Warto wiedzieć

 • Waluta – dirham (AED), 1 USD = 3,82 AED, 1 EUR = 5,25 AED, kurs z 10.08.2011
 • Wizy – obywatel Polski jest zobowiązany posiadać wizę. Wizy udzielane są osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy uzyska promesę w urzędzie imigracyjnym.
 • Czas – czas polski + 2 godziny w lecie, + 3 godziny w zimie.
 • Elektryczność – napięcie 220 V, mogą występować różnice pomiędzy końcówkami lub gniazdkami.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Dubaj City, Emiraty Arabskie - prognoza pogody

 • Słonecznie
  35°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  33%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1001hPa
  wiatr:
  245°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  18:56
 • Słonecznie
  min.28°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  247°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  18:56
 • Słonecznie
  min.24°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  212°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  18:57
 • Słonecznie
  min.30°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  198°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  18:57
 • Słonecznie
  min.29°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  218°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  18:58

Dubaj City - klimat w Emiraty Arabskie